Pozvánka na autogramiádu

22347

Jarmila Lorencová se narodila 7. října 1936 v Pohořelicích u Brna jako jediné dítě v rodině Čermákových, po válce se její matka podruhé vdala a Jarmila přijala příjmení po nevlastním otci Geyerová. Od prvního okamžiku, kdy udržela tužku v ruce, věděla, že jednou bude malířkou. Kreslila všude, kde to šlo – nejdříve křídou po chodníku, pak ve školních sešitech, a už na měšťance jí předpovídal učitel kreslení velkou budoucnost.

            Jenže Jarmila odešla na přání rodičů studovat na Pedagogické gymnázium ve Znojmě, kde se věnovala spíše atletice a poté do Prahy na pedagogickou fakultu na UK. Vše nasvědčovalo tomu, že malování zůstane jen jejím koníčkem. Naštěstí to však měla v osudu naplánované jinak.

      V roce 1962 byl její manžel na základě výborné znalosti angličtiny vybrán v podniku Centrotex, aby odjel na Nový Zéland a stal se zástupcem pro nákup vlny pro Československo. Taková nabídka se neodmítá, a rodina, s již malým synem, neváhala a na Nový Zéland vycestovala.

      Úplnou „náhodou“ si všiml po roce pobytu jejího malířského talentu přímo novozélandský ministerský předseda, který k nim neplánovaně přišel na návštěvu. Když uviděl její obrazy, přemluvil ji, aby se šla přihlásit na Akademii výtvarného umění. K jejímu překvapení ji hned na první pokus přijali a dokonce jako jedna z mála přihlášených získala plné stipendium. Po pěti letech studia se tak stala akademickou malířkou, navíc její závěrečná práce byla vyhodnocena na společné výstavě absolventů jako nejlepší.

            Po návratu do Československa v roce 1968 se již nevrátila do školství, ale začala pracovat jako profesionální malířka. V té době zde byla velmi populární výtvarná technika spojující dávnou tradici malby a gobelínu – Artprotis. V ní se Jarmila záhy stala nejvyhledávanější výtvarnicí, a to hlavně v architektonickém začlenění. Její velkoplošné práce zdobily desítky síní, restaurací, hotelů a společenských prostor. V Pohořelicích jsou dodnes v obřadní síni umístěny dvě její velké práce.

            Kromě práce na Artprotisech Jarmila malovala. Zvládala všechny malířské techniky a styly. Nejčastějším námětem byla krajina (zvláště Pálava ji učarovala) a květiny. V její tvorbě však najdeme i portréty, zátiší, abstrakce a mnoho jiných témat. Za svůj život namalovala tisíce obrazů, vystavovala po celé republice i v zahraničí. Během své kariéry byla mnohokrát oceněna, v r. 2015 pak Cenou Jihomoravského kraje za přínos v oblasti umění.

      Vzhledem ke svému věku se Jarmila Lorencová začátkem roku 2018 rozhodla, že přestane malovat. Nadešel tedy čas sepsat její biografii. Kniha, kterou vám představíme, zahrnuje její celý životopis i dílo. Je v ní umístěno 426 barevných reprodukcí obrazů a téměř 100 tapiserií Artprotis.

      Po úvodním slově a besedě s Jarmilou Lorencovou následuje autogramiáda nové knihy. Současně budete moci shlédnout a popřípadě i zakoupit její obrazy, které dosud nebyly nikdy publikovány.

     

Antonín Červený

 

MĚSTO POHOŘELICE
Městský úřad Pohořelice

Vídeňská 699 Tel.: 519 301 311
691 23 Pohořelice Fax: 519 424 552
E-mail: info@pohorelice.cz
El. podatelna: bližší informace
ID datové schránky: 5vjbzr8
Úřední hodiny

Po: 07.30 - 11.30 a 12.30 - 17.00
St:  07.30 - 11.30 a 12.30 - 17.00

Krátké zprávy
Facebook profil Města Pohořelice

Facebook profil Města Pohořelice

On-line katalog knih
naší knihovny

Profil knihovny Města Pohořelice

16318

Povodňový plán Povodňový plán města Pohořelice 

http://jihomoravsky.dppcr.cz/web_584801/

Paměť měst Paměť města
  • KRIZPORT - Portál krizového řízení pro JmK
  • Czech POINT
  • HC Kometa Brno
  • Protikorupční linka 199
  • Family Point - místo pro rodinu