Případ zlatého vlaku – přednáška v knihovně

V úterý 7. února 2023 se na Radnici konala přednáška s Milanem Zachou Kučerou. Spisovatel a filmový dokumentarista nám povídal o válečné záhadě zlatého vlaku. Hned na začátku je potřeba říct, že jestli si někdo myslel, že se dozví, kde vlak je, tak musel být zklamán. Já bych přednášku přirovnala ke knize. Začtete se do příběhu a čekáte šťastný konec a autor vás překvapí úplně jiným koncem, než jaký jste čekali.

V příběhu zlatého vlaku máme hned dva hlavní hrdiny, lovce pokladů, a těmi jsou:  Němec  Andreas Richter a Polák Piotr KoperTito dva údajně našli zmiňovaný vlak a tím spustili celou zlatou horečku. A jako v každém příběhu si prožili vzestupy a pády a na svých pět minut slávy jistě vzpomínají dodnes. Ač vzruchu to, do dosud neznámého města, přineslo opravdu hodně, mělo to své výhody i nevýhody.  Jelikož jsem slibovala šťastný a překvapivý konec, tak vězte, že vlak s pokladem sice nikdo nenašel, ale turistický ruch vlil do města nový život.

Příběh jsem zdaleka nepodala tak, jako pan Kučera a pouze jsem vám ho nastínila. Jeho poutavé povídání mělo za následek to, že nikdo z účastníků se neodvážil ani pohnout, aby mu snad neutekla nějaká důležitá informace. Účast byla hojná a přesto ticho, že byste slyšeli spadnout špendlík na zem.

Jsem ráda, že tentokráte nás navštívil nadstandartní počet žáků z Odborného učiliště Cvrčovice. Navštěvují naše besedy vždy, ale jejich počet na této přednášce mne opravdu mile překvapil. Je znát, že tímto tématem jsme se jim trefili do noty.

Chtěla bych touto cestou ještě jednou poděkovat panu Kučerovi za krásnou přednášku a vy se můžete těšit na další, neboť takto zajímavých témat má ve svém repertoáru ještě spoustu.